SambaPOS

Open Source Restaurant POS Software

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


tr:tips:uzun_ueruen_isimleri_ekran_duegmelerine_nasıl_sıgdırılır

Farklar

Bu sayfanın seçili sürümü ile mevcut sürümü arasındaki farkları gösterir.

Karşılaştırma görünümüne bağlantı

tr:tips:uzun_ueruen_isimleri_ekran_duegmelerine_nasıl_sıgdırılır [2016/03/04 15:16] (mevcut)
Satır 1: Satır 1:
 +====== Uzun ürün isimleri ekran düğmelerine nasıl sığdırılır?​ ======
  
 +**1. Yöntem**
 +
 +Öncelikle SambaPOS ekran düğmelerinde görünen isimlerin menü açılırken kullanılan isimlerden farklı verilebildiğini söyleyelim. Yani Kaymaklı Ekmek Kadayıfı gibi bir ürünü ekranda Kay.Ekm.Kad. gibi kısaltarak gösterebilmeniz mümkün. Ekranda Kay.Ekm.Kad. gibi görünse de adisyonda ve raporlarda ürün adı yine Kaymaklı Ekmek Kadayıfı olarak görünecektir. ​
 +
 +{{http://​v2.sambapos.org/​sites/​default/​files/​menuozl.jpg?​600}}
 +
 +Bunu yapmak için Yönetim > Ürünler > Menü Listesi'​ne girip menü tanımını açıyoruz. Tatlılar kategorisinin üzerine gelip Ürün Özelliklerini Düzenle diyoruz. Kaymaklı Ekmek Kadayıfı'​nın bulunduğu satırda Başlık kısmına görünmesini istediğimiz başlığı yazıyoruz. Menüyü kaydettikten sonra ürünümüz kısa ismi ile görünecektir.
 +
 +Yaptığımız değişikliğin geçerli olması için Logout olup tekrar giriş yapmak gerekebilir.
 +
 +{{http://​v2.sambapos.org/​sites/​default/​files/​adisyon.jpg?​600}}
 +
 +Örnekte göründüğü gibi ürün düğmede Kay.Ekm.Kad. olarak görünüyor ancak üzerine tıkladığımızda adisyona Kaymaklı Ekmek Kadayıfı olarak geçiyor
 +
 +**2. Yöntem**
 +
 +Ürün ismini kaydırıp düğme yüksekliğini yüksetmek de bir çözüm olabilir bunun için Tatlılar kategorisi üzerinde iken Kategori Düzenle komutu veriyoruz. Gelen ekranda Alt menü özellikleri bölümünde Düğme yüksekliğini 80'e çıkarıyoruz. Bu tatlılar kategorisi altındaki tüm düğmelerin büyümesini sağlar.
 +
 +{{http://​v2.sambapos.org/​sites/​default/​files/​kategori.jpg?​600}}
 +
 +Kaymaklı Ekmek Kadayıfı başlığını kaydırmak içinse Ürün özelliklerini Düzenle komutu verip Kay.Ekm.Kad. başlığını Kaymaklı Ekmek\rKadayıfı olarak değiştiriyoruz. \r Koyduğumuz nokta başlığın bölüneceği yeri belli etmektedir. Yine logout olup tekrar giriş yapalım.
 +
 +{{http://​v2.sambapos.org/​sites/​default/​files/​dugme.jpg?​600}}
 +
 +Ekran görüntüsünde göründüğü gibi başlık \r işaretini koyduğumuz noktadan itibaren bölünüyor.
 +
 +**Yöntem 3**
 +
 +Son olarak sütun sayısını değiştirmeyi deneyebiliriz. Eğer düğme sayısı az ise bu yöntem tercih edilebilir. Öncelikle Kaymaklı Ekmek\rKadayıfı başlığı içindeki \r kısmını kaldırıp başlığı eski haline getirelim. Sonra Tatlılar kategorisinde Kategori Düzenle komutunu verelim.
 +
 +{{http://​v2.sambapos.org/​sites/​default/​files/​kategori.jpg?​600}}
 +
 +Bir önceki örnekte 80 yaptığımız Düğme Yüksekliği değerini 65'e geri çekelim ve Sütun sayısı değerini 1 verelim. Önceki örneklerimizde düğmeler 2 sütunda görünüyordu. SambaPOS sütun sayısı değerini 0 verirseniz otomatik olarak sütunları ayarlar. 1 verdiğimiz için şimdi düğmeler tek sütunda görünecek.
 +
 +{{http://​v2.sambapos.org/​sites/​default/​files/​teksutun.jpg?​600}}
 +
 +Bu üç yöntemden birini veya birkaçını menünüzün büyüklüğüne veya ürünlerin isimlerinin uzunluklarına göre deneyerek ideal menü tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Sütun sayılarını,​ düğme yüksekliklerini veya düğme renklerini her kategori için ayrı ayrı yapabilirsiniz. Sütun sayısını arttırdıkça düğme yüksekliklerini de arttırsanız böldüğünüz başlıklar daha büyük görünecektir. ​
tr/tips/uzun_ueruen_isimleri_ekran_duegmelerine_nasıl_sıgdırılır.txt · Son değiştirilme: 2016/03/04 15:16 (Dışarıdan düzenle)